Kelebek Mobilya

https://www.kelebek.com.tr

Türkiye’nin ilk panel mobilya ve mutfak üreticisi olan Kelebek Mobilya, Cumhuriyet tarihinin en köklü sanayi kuruluşlarından biridir. Kelebek Mobilya, ilk yerli uçağın kanatları için kontrplak üretmek üzere, 1935 yılında İstanbul Haliç’te faaliyetlerine başladı. Bu yıl 82. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kelebek Mobilya, bugün Düzce’de 40 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 186 bin metrekarelik bir alanda, yüksek teknoloji ve üstün kalite yaklaşımı ile mobilya, mutfak, banyo, oturma grupları ve özel ahşap donanımları üreten dev bir sanayi kuruluşu konumundadır. Alman ve İtalyan teknolojisi ile masif ve muhtelif kaplama teknikleri kullanılan Kelebek Mobilya’da, en gelişmiş entegre bant sistemleri ile üretim gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin öncü mobilya üreticisi Kelebek, yenilikçi tasarımları ve geliştirdiği mobilya formalarıyla, özgün ve çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Müşterilerine panel mobilya sistemleriyle yaşam mekanlarında geniş hareket imkanı sağlayan Kelebek, sunduğu şık, kullanışlı, kaliteli, kombine olabilen farklı koleksiyonları ve zengin ürün çeşitliliğinin sunduğu sınırsız alternatiflerle tüm ihtiyaçları karşılıyor.

Yurt içinde ürünlerini 150’nin üzerinde mobilya ve mutfak mağazasında tüketicilerin beğenisine sunan Kelebek Mobilya, ayrıca yaklaşık 15 ülkeye gerçekleştirdiği standart ve özel Kelebek ürünleri ihracıyla da uluslararası pazarda seçkin markalar arasında yer alıyor. Kelebek Mobilya, prestijli ürünlerinin yanı sıra başarı ile gerçekleştirdiği projeli ve toplu taahhüt işleri ile de Türkiye’nin en güvenilir ve lider firmaları arasında bulunmaktadır.

Tarihçesi

Cumhuriyet tarihinin en eski sanayi kuruluşlarından biri olan Kelebek Mobilya, 1935 yılında uçak kanatları için kontrplak üretmek amacıyla kurulmuştur. 1986 yılına kadar İstanbul Haliç’te Kelebek markalı olarak kontrplak üretimi faaliyetinde bulunmuştur. 1978 yılında dünyanın konusunda en iyi proje grupları ile teknik işbirliği yaparak Düzce’de kurduğu Modüler Mobilya fabrikasını, Avrupa’nın en modern ve büyük tesislerinden biri olarak işletmeye açmıştır. 1990 yılında İMKB’de halka arz edilmiş olup; halka açık anonim şirket statüsündedir.

Bu yıl 80. yaşını kutlayacak olan Kelebek Mobilya, 186.000 m²’lik bir sahada 40.000 m² kapalı alanda en güncel teknolojileri kullanarak; mobilya, mutfak, banyo, oturma grupları ve özel ahşap donanımların üretimini sürdürmektedir.

İlk’lerin Markası Kelebek

Laminasyon Sistemi:
1983 yılında mobilya sektörü için innovatif bir sistem olan “laminasyon” teknolojisini Türkiye’ye kazandırdı.

Seri Üretim:
1984’te Türkiye’de ilk defa masif ve kontrplak hattını kullanmaya başladı. Bu anlamda dünya mobilya tekniklerini bir arada kullanabilen Türkiye’deki tek marka oldu.

İlk İmaj Çalışması:
1983 yılında mobilya sektörü için dünyada ilk olan imaj reklam çalışmasını gerçekleştirdi.

İlk Tasarım Yarışması:
1985 yılında 50. Kuruluş yıldönümünü kutlamaları kapsamında Türkiye’deki ilk mobilya tasarım yarışmasını gerçekleştirdi. Mobilya ve dekorasyon konusunda araştırma ödülleri dağıttı ve mesleki eğitim alan öğrencilere karşılıksız burs dağıtıldı. Proje 2006’ya kadar devam etti.

TV Dizisi Arası İlk Reklam:
1985 yılında Türkiye’deki ilk dizi arası ve renkli reklam çalışması gerçekleştirdi.

Türkiye’nin İlk Çevre Ödülü:
Arıtma tesisi İSO Çevre Ödülü’ne layık görüldü. 1985 yılında ilk çevre ödülünü alan firma oldu.

TSE’li İlk Mobilya:
1987 – 1988 yıllarında ilk TSEK (Türk Standartları Enstitüsü Kalite Belgesi) ve TSE belgesi alan mobilya firması oldu.

Halka Açılan İlk Mobilya Firması:
1990 yılında borsaya girerek halka açılan ilk Türk mobilya kuruluşu oldu.

Kilometre Taşları

1935 – İlk yerli uçakların kanadında kullanılmak üzere Haliç’te kontrplak üretimine başladı.

1978 – Düzce fabrikası ile panel mobilya üretimine başladı.

1979 – Son kullanıcıya yönelik ilk satış noktası açıldı.

1983 – Türkiye’de 100 satış noktasına ulaştı. Dönemin en yaygın mobilya markası oldu.

1985 – İlk mutfak mağazasını açtı.

1990 – Borsaya girerek halka arz edildi.

1991 – Yurtdışında ilk mağaza Almanya’nın Dortmund kentinde açıldı.

2002 – ISO 9001 Belgesi almaya hak kazandı.

2012 – Doğtaş Mobilya A.Ş. tarafından satın alındı.

2013 – IMOB Tasarım Ödülü ve Sektöründe En Sevilen Marka* Ödülünü aldı.

2014 – ISMOB Tasarım Ödülü aldı. Sektörün En Hızlı Büyüyen Markası oldu.

2015 – Capital Dergisi’nin Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması’nda “Mobilya Sektörünün En Beğenilen Şirketi seçildi.

2016 – Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100” listesine mobilya sektöründen giren tek şirket oldu.

2017 – Marketing Türkiye ve Akademetre’nin ortaklaşa düzenlediği “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde mobilya sektörünün 2016 yılında itibarını en çok artıran markası seçildi. İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen 2016 yılı En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde Mobilya Sektörünün Başarılı İhracatçısı Ödülü’nü aldı. Yine Marketing Türkiye dergisi ve BoomSonar’ın ortaklaşa düzenlediği “Social Media Awards Turkey 2017’de mobilya sektöründe Sosyal Medyayı En Başarılı Kullanan Marka Ödülü aldı. Marka yönetimi ve pazarlaması konusunda başarı gösteren firmaların dünya çapında seçimini ve tanınmasını sağlayan Superbrands’in yürüttüğü çalışma doğrultusunda, Türkiye’nin süper markalarından olmaya hak kazandı.

* Ipsos ve MediCat Türkiye’nin en sevilen markaları 2013 araştırması

Sektörde 80.Yaşını Kutlayan İlk Mobilya Firması:
Bu yıl 80.yaşını kutlayacak ilk Türk mobilya kuruluşu oldu.